وکیل چک در مشهد

وکیل چک در مشهد

استفاده زیاد از چک و عدم آشنایی با قوانین و مقررات آن، ممکن است برخی مواقع باعث ایجاد مشکل شود. از همین رو، افرادی که در کسب و کار خود از چک استفاده می‌کنند، باید با قوانین آن آشنایی کامل داشته باشند. مواردی مانند طلب کردن وجه چک، استردادلاشه چک، باطل کردن چک و ... از مشکلاتی هستند که ممکن است برای هرکسی اتفاق بی‌افتد. بر همین اساس، آقای علی ابراهیمی مهر به عنوان بهترین وکیل چک در مشهد، آماده خدمت رسانی به همشهریان و هموطنان عزیز می‌باشد.


وکیل چک در مشهد

چک چیست؟

مطابق قانون تجارت، برگه‌ای که افراد پس از افتتاح حساب جاری در بانک دریافت می‌کنند و به پشتوانه حساب بانکی خود، قسمت‌های آن را پر می‌کنند، چک گفته می‌شود. در حقیقت، چک برگه‌ای است که به وسیله آن، صاحب حساب، به بانک خود اجازه می‌دهد، مبلغی که در چک نوشته شده است را برداشت، و به شخصی که چک را تحویل بانک می‌دهد، تقدیم کند. وکیل چک در مشهد یا شهرهای دیگر، می‌تواند از رخ دادن بسیاری از مشکلات جلوگیری کند. بنابراین توصیه می‌کنیم حتما قبل از صدور چک، با یک وکیل متخصص مشورت کنید.

انواع چک

چک مدل‌های مختلفی دارد که بانک‌های مختلف، به شکل‌های متفاوت آن‌ها را در دسترس عموم قرار می‌دهند. اما این مدل‌ها عبارتند از:

چک عادی

چک عادی به چک‌هایی گفته می‌شود که دقیقا توسط شخص صاحب حساب صادر و به افراد مختلف تحویل داده می‌شود. شخصی که چک را تحویل گرفته است، اگر نامش در چک ذکر شده باشد، می‌تواند به بانک مراجعه کند، و مبلغی که روی چک نوشته شده است را وصول نماید.

چک عادی معمولا مورد اعتماد نیست. زیرا هیچ اعتباری بجز شخص صادر کننده پشت آن نیست. از همین رو بهتر است، تنها از افرادی چک را قبول کنید که آن‌ها را می‌شناسید و مورد اعتماد شما هستند. علت این موضوع این است، که اگر از شخص ناشناسی چک را دریافت کنید و حساب او موجودی نداشته باشد، از طرف صاحب حساب متواری شده باشد، با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو خواهید شد. در چنین مواقعی می‌توانید از بهترین وکیل در مشهد که در حوزه چک تخصص دارد، کمک بگیرید.

چک ضمانت شده

چک ضمانت شده به چک‌هایی گفته می‌شود که توسط خود بانک ضمانت می‌شود. به بیانی دیگر، بانک تضمین می‌کند که تحت هرشرایطی، مبلغ نوشته شده روی چک، به دارنده آن؛ پرداخت می‌شود. چک ضمانت شده کاملا مورد اعتماد است و افراد می‌توانند به شعب همان بانک، در هرجای کشور مراجعه نمایند تا مبلغ ذکر شده در چک را وصول نمایند. از نظر قانونی، چک‌‎های تضمین شده قابلیت مسدود شدن و توقیف را ندارند. همچنین در صورت ورشکستگی یا حتی فوت صاحب حساب، مشکلی در وصول چک وجود نخواهد داشت.

چک مسافرتی

این نوع چک دقیقا توسط خود بانک صادر می‌شود. افراد می‌توانند چک مسافرتی را از بانک دریافت کنند و سپس مبلغ نوشته شده روی آن را، در هرکدام از شعب‌ همان بانک در سراسر کشور، وصول نمایند. چنین چک‌هایی معمولا در راستای عدم حمل پول استفاده می‌شود که البته در نوع خود، بسیار مفید است.

چک سفید امضاء

چک سفید امضاء در واقع به چکی گفته می‌شود که تمامی قسمت‌های مبلغ، تاریخ و شخص دریافت کننده خالی است و صرفا یک امضاء از صاحب حساب، روی آن وجود دارد. چنین چک‌هایی معمولا در راستای ضمانت استفاده می‌شود. اما باتوجه به مشکلات احتمالی که ممکن است رخ دهد، توصیه می‌کنیم به هیچ‌وجه، چک سفید امضاء را برای حتی نزدیک‌ترین افراد زندگی خود، صادر نکنید.

مفقودی چک

پس از اینکه دسته چک خود را گم کردید، باید بلافاصله این موضوع را به بانکی که از آن چک گرفته‌اید، اطلاع دهید. در مرحله دوم بهتر است به کمک یک وکیل چک در مشهد یا شهر محل زندگی خود، برای ثبت دادخواست و شکایت اقدام کنید. برخی از نکاتی که مطابق با ماده 14 قانون صدور چک، در خصوص ذینفع می‌باشد، عبارتند از:

  • شخصی که صادر کننده چک است، ذینفع یا قائم مقام قانونیِ صاحب حساب، باید به صورت کتبی، به بانک اعلام نماید که چک از جعل، کلاهبرداری، خیانت در امانت و سایر دلایلی که از این قبیل است، دیگر دسترس نیست. در چنین شرایطی، معمولا بانک به مدت یک هفته حساب را مسدود می‌کند. سپس افرادی که به قصد وصول چک از آن حساب، به بانک مراجعه می‌نمایند، یک گواهی عدم پرداخت توسط بانک را دریافت می‌کنند که در آن علت مفقودی چک هم ذکر می‌شود. بنابراین، دارنده حساب با برگشت خوردن چک‌ها ضرر نمی‌نماید.
  • همانطور که گفته شد، افراد باید پس از اعلام مفقودی چک به بانک، حتما نسبت به طرح شکایت اقدام نمایند. این کار باید با حضور در دفتر خدمات قضایی و تنظیم یک دادخواست قانونی، انجام شود. با توجه به اینکه از زمان اعلام مفقودی چک، فقط 7 روز حساب بسته می‌شود، صاحب حساب باید در این مدت نسبت به طرح شکایت اقدام نماید.
  • در سومین مرحله، صاحب حساب باید آن گواهی که بعد از طرح شکایت دریافت کرده را به بانک ارائه کند. علت این موضوع این است که در خصوص آن برگ چک که مفقود شده است، تعیین تکلیف قانونی صورت بگیرد. همچنین آن برگ چک غیرقابل وصول است، اما حساب مدنظر، همچنان کار می‌کند.
  • بعد از اینکه دستور عدم پرداخت صادر شد، بانکی که حساب در آن جاری است، باید مبلغی که در چک ذکر شده است را در حساب شخص صاحب چک نگه دارد.

همچنین شخصی که چک را در دست دارد، می‌تواند علیه صاحب حساب یا فردی که دنبال عدم پرداخت است، شکایت خود را مطرح نماید. زیرا این امکان وجود دارد که پروسه مسدود کردن حساب، ادعایی نادرست باشد. بنابراین به شخصی که چک را در دست دارد، ضررهای غیر قابل جبرانی وارد می‌شود. بنابراین بهتر است حتما با یک وکیل چک در مشهد یا شهر محل زندگی خود، مشورت کنید.

جهات کیفری چک

برگشت چک هم می‌تواند به عنوان یک موضوع کیفری مطرح شود، و هم به عنوان یک موضوع حقوقی. بنابراین اگر به دنبال وکیل کیفری در مشهد هستید، توصیه می‌کنیم حتما با آقای علی ابراهیمی مهر و مجموعه ایشان، تماس حاصل فرمایید. اما مواردی که اگر صاحب حساب یا شخص صادر کننده چک آن‌ها را رعایت نکند، مورد تعقیب کیفری قرار می‌گیرد، عبارتند از:

  • عدم وجود وجه نقد، به اندازه‌ مبلغی که در چک ذکر شده است.
  • برداشتن تمام وجه نقد یا قسمتی از آن مبلغی که به اعتبار آن، دسته چک صادر شده است.
  • تنظیم چک به شکل غلط نیز باعث می‌شود صادر کننده تحت تعقیب کیفری قرار بگیرد. این موضوع می‌تواند شامل مواردی همچون: عدم تطابق در مندرجات ج، مطابقت نداشتن امضاء، خط خوردگی و ... شود.
  • صادر کردن چک از حسابی که مسدود شده است.
  • صادر کردن دستور در خصوص پرداخت نشدن وجه چک، بانک مورد نظر

طبق ماده 10 که در سال 1382 اصلاح شد، اگر شخصی اقدام به مبادرت در صدور چک کند، کار او در به منظور صدور چک بی‌محل تلقی خواهد شد. مجازات این افراد مطابق با ماده 7 تعیین می‌شود و غیر قابل تعلیق می‌باشد.

کلام آخر

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد، دعاوی مرتبط با چک در دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم می‌شود. بنابراین کمک گرفتن از شخصی که در حوزه چک تخصص دارد، می‌تواند بسیاری از مسائل را حل کند. وکیل چک در مشهد یا شهرهای دیگر، به دو گروه وکیل حقوقی چک و وکیل کیفری چک تقسیم می‌شوند. وکیل علی ابراهیمی مهر و تیم ایشان، با تخصص و تجربه‌ای که در حل پرونده‌ها و دعاوی مربوط به چک را دارند، می‌توانند به همشهریان و هموطنان خود در این خصوص کمک کنید. بنابراین در صورت لزوم، همین الان با مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به آقای علی ابراهیمی می باشد.