وکیل سفته در مشهد

وکیل سفته در مشهد

متاسفانه قشر عظیمی از مردم، در مورد قوانین مربوط به سفته آگاهی ندارند و همین موضوع باعث می‌شود تا مشکلات زیادی برای آن‌ها رخ دهد. معمولا افراد از سفته استفاده می‌کنند تا دین یا بدهی خود را در آینده و در تاریخی که مشخص شده است، پرداخت کنند. از همین رو بهتر است حتما با یک وکیل سفته در مشهد یا شهر محل زندگی خود، در این خصوص مشورت کنید تا در آینده مشکلی برای شما رخ ندهد.


سفته چیست؟

قبل از هر چیز باید متوجه شویم که سفته چیست؟ در حقیقت سفته هم مانند برات یا چک یکی از اسناد تجاری است که اغلب در معاملات تجاری استفاده می‌شود. مطابق این سند، صادر کننده آن متعهد می‌شود تا در تاریخ تعیین شده، مبلغ ذکر شده در سفته را، به شخصی که سفته را در اختیار دارد، پرداخت نماید. اما اگر قصد صدور سفته را دارید، حتما توصیه می‌کنیم در این خصوص با یک وکیل سفته در مشهد یا سایر شهرها، مشورت کنید.

خرید سفته

افراد برای اینکه این سند تجاری را تهیه کنند، به راحتی می‌توانند به شعب بانک ملی ایران یا برخی از دکه‌های روزنامه فروشی مراجعه کنند. اما توصیه می‌کنیم ترجیحا سفته از خود بانک خریداری شود، زیرا خرید کردن از دکه‌ها و سایر مکان‌های نامعتبر ممکن است منجر به این شود که خریدار، مبلغ بیشتر یا خارج از عرف را به فروشنده پرداخت کند. همچنین گاهی اوقات دیده شده که فروشنده سفته‌های جعلی یا غیرمعتبر را به خریداران فروخته است.

ظهر نویسی سفته چیست؟

ظهر نویسی سفته یکی از مواردی است که باید به آن دقت زیادی شود. به طور کلی، ظهر نویسی سفته به نوشتن دلیل انتقال سفته گفته می‌شود. این نوشته در پشت سفته انجام می‌شود و شخص دریافت کننده باید آن را امضا نماید. این عمل معمولا به ازای ارائه سفته به شخص دیگر یا دریافت وجه از آن شخص انجام می‌شود.

تفاوت سفته و برات

سفته و برات از جهات بسیاری به یکدیگر شباهت دارند، اما تفاوت‌هایی هم بین این دو سند تجاری، دیده می‌شود. این موارد به شرح ذیل است:

در سند تجاری برات، اغلب اوقات سه نفر شرکت دارند. این سه نفر عبارتند از: محیل یا برات کش، محال له یا دارنده برات، محال علیه یا پرداخت کننده وجه برات. اما این موضوع سفته به شکل دیگری است. در سفته دو نفر مشارکت دارند که یکی از آن‌ها متعهد، و دیگری متعهد له می‌باشد.

برای پرداخت شدن مبلغ برات، نحوه پرداخت و مکان آن، مهم‌ترین شرط به شمار می‌آید. در حالی که در مورد سفته، اوضاع متفاوت است. زمانی که بدهکار سفته را امضا می‌کند، در واقع بدین معنی است که در زمان مشخص شده، مبلغ مندرج در سفته را، به متعهد له، پرداخت می‌نماید. در واقع برای پرداخت سفته، مکان پرداخت مهم نیست و صرفا پرداخت مبلغ شرط است.

تفاوت چک و سفته

در واقع کارایی چک وصول وجه است، در حالی که سفته بیشتر جنبه ضمانتی دارد. اما متاسفانه اکثر مردم جامعه نسبت به این موضوع آگاهی ندارند و از چک‌های مدت‌دار برای ضمانت استفاده می‌کنند، در حالی که هیچوقت قرار نیست آن چک‌ها پرداخت شود.

همچنین افراد برای صادر کردن سفته باید به بانک مراجعه کنند و بابت خرید سفته، مبلغی را پرداخت کنند. در حالی که برای صدور چک نیازی به طی کردن این مراحل نیست. دیگر تفاوت این دو سند به تمبر مربوط است. مبلغ سفته با توجه به تمبر آن متفاوت است. اما برای چک تفاوتی ندارد که مبلغ بالا یا پایین باشد، به هرحال مبلغی برای آن پرداخت نخواهد شد.

دقت داشته باشید با وجود تمبر روی سفته، باز هم در صورتی که در موعد مقرر مبلغ تعیین شده پرداخت نشود، صادر کننده مورد تعقیب کیفری قرار نخواهد گرفت. همچنین صادر کننده سفته مجازات کیفری نخواهد داشت.

از دیگر تفاوت‌های این دو مورد می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که صادر کننده چک نمی‌تواند امضای خود را انکار کند. زیرا نمونه امضای او در بانک مورد نظر، ثبت شده است. اما در سفته، شخص صادر کننده به راحتی می‌تواند امضای خود را انکار کند، حتی آدرسی که در سفته ذکر شده است احتمال دارد یک آدرس جعلی باشد.

مراحل واخواست سفته

برای واخواست سفته، باید مراحل زیر به ترتیب طی شود.

  • اوراق اظهار نامه باید از مراجع قانونی تهیه شود.
  • در دومین مرحله، اظهارنامه باید در 3 نسخه تنظیم شود، سپس برای شخصی که صادر کننده سفته است، ارسال شود. (اگر صادر کننده سفته در حقیقت بیش از یک نفر باشد، برای هرکدام از آن‌ها، یک نسخه جداگانه تنظیم و ارسال می‌گردد.)
  • سومین گام، مربوط به هزینه اظهار نامه است. بابت هرکدام از برگه‌ای که به عنوان اوراق اظهارنامه صادر می‌شود، باید یک تمبر باطل شود.
  • در زمان تکمیل اظهار نامه، از عباراتی مانند پرداخت برای یک ماه آینده، خودداری کنید. به بیانی دیگر، در زمان تکمیل اظهار نامه، حتما باید مبلغ طلب و تاریخ به دقیق‌ترین شکل ممکن نوشته شود.
  • در نهایت دقت داشته باشید که حتما باید در متن اظهارنامه، شماره خزانه‌داری کل سفته‌ها ذکر گردد.

نحوه تکیل سفته

در حقیقت سفته باید به دست خود فرد صادر کننده پر شود، اما نکاتی که حتما باید در زمان تکمیل سفته به یاد داشته باشید، به شرح ذیل است:

مبلغ سفته

در تمامی برگه‌های سفته، قسمتی وجود دارد که در آن سقف مبلغ سفته نوشته شده است. بنابراین شخصی که قصد صدور سفته را دارد، باید اولا مبلغی که در نظر دارد را به حروف بنویسد، ثانیا مبلغ نوشته شده، نباید بیشتر از سقف مبلغ سفته باشد.

تاریخ سفته

صادر کننده حتما باید قسمت تاریخ را تکمیل کند، در غیر این صورت، سفته عندالمطالبه به حساب می‌آید. بنابراین شخصی که دارنده سند تجاری است، هر زمانی که بخواهد به راحتی می‌تواند نسبت به وصول سفته اقدام کند. از همین رو توصیه می‌کنیم تمامی قسمت‌های تاریخ که در سفته وجود دارد، به دقیق‌ترین شکل ممکن تکمیل شود.

نام گیرنده در سفته

از دیگر نکاتی که در زمان پر کردن سفته باید به آن دقت شود، قسمت نام گیرنده است. در صورتی که نام گیرنده تکمیل نشود، آن سفته حامل محسوب می‌شود و هر شخصی که سفته را داشته باشد، می‌‌تواند نسبت به وصول آن اقدام کند.

امضا در سفته

چنانچه قصد دارید سفته را از شخصی دریافت کنید، دقت داشته باشید که شخص صادر کننده حتما باید صحت امضای خود را اثبات کنند. زیرا در غیر این صورت، بدهکار بودن وی به اثبات نخواهد رسید.

آیا سفته زندان دارد؟

چنانچه شخص صادر کننده سفته در زمان پرکردن آن، قید نکرده باشد که این سفته صرفا به علت ضمانت صادر شده است، شخصی که دارنده آن است، می‌تواند برای وصول آن اقدام نماید. بنابراین، در صورتی که شخص دارنده سفته، به مراجع قانونی و قضایی مراجعه نماید، می‌تواند اموال شخص صادر کننده را توقیف کند و به اندازه مبلغ سفته، از آن‌ها پرداخت شود. اما در صورتی که صادر کننده سفته مالی نداشته باشد، حکم جلب او صادر و زندان خواهد رفت. البته قانون امکان پرداخت به صورت اقساط را نیز به بدهکار داده است تا از این طریق، راهی زندان نشود. از همین رو، وکیل سفته در مشهد یا شهر محل زندگی شما، می‌تواند کمک زیادی در این راستا به شما داشته باشد.

کلام آخر

وکیل سفته در مشهد یا سایر شهرهای کشور، می‌تواند برای افرادی که درگیر پرونده‌های قضایی مربوط به سفته هستند، کمک شایسته‌ای باشد. از همین رو توصیه می‌کنیم اگر شما هم با پرونده‌های سفته درگیر هستید، همین الان با بهترین وکیل در مشهد یعنی آقای علی ابراهیمی مهر و سایر کارشناسان ما در سایت ایران وکیل تماس حاصل فرمایید. این موضوع می‌تواند باعث سریع‌تر طی شدن روند پرونده شما در دادگاه و سایر مراجع قضایی شود.

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به آقای علی ابراهیمی می باشد.